تاریخ چاپ :

2024 Jul 22

www.islamage.com    

لینک  :  

عـنوان    :       

آیا محمد فاتح دستور به خفه کردن برادر شیری خود داده است؟

محمد فاتح یکی از سلاطین قدرتمند عثمانی به شمار می رود که امپراطوری رم مقدس ـ بیزانس ـ را سرنگون ساخت و سرزمین‌ها و شهرهای بسیاری از جمله کورنتا و گالاتا و آرگوس و جنوا را فتح نمود و خود، ارتش عثمانی را در محاصرهٔ بلگراد پایتخت صربستان فرماندهی نمود تا آنکه به فضل خداوند آن را فتح نمود و پادشاهی یونانی طرانبرون را نیز به تسخیر خود در آورد. وی به سال 1426 میلادی رومانی و بوسنی و هرزگوین را فتح نمود و آلبانی و قونیه را به خاک عثمانی ضمیمه کرد.

سلطان محمد فاتح در سال 1476 مجارستان و مولداوی را نیز فتح کرد و برای سربلندی وی همین کافی است که بشارت رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ را محقق نمود؛ آنجا که می‌فرماید: «بی‌تردید قسطنطنیه را فتح خواهید کرد، پس چه نیک امیری است آن امیر و چه نیک ارتشی است آن ارتش».

اما داستانی که تاریخ‌نگاران اروپایی دربارهٔ قتل برادر شیرخوار وی توسط او ساخته‌اند کاملا دروغ است و توسط دشمنان دولت عثمانی ساخته و پرداخته شده است تا چهرهٔ قهرمان مجاهد، سلطان محمد فاتح را تخریب کنند.

برای اثبات دروغ بودن این داستان دلائل بسیاری می‌توان برشمرد از جمله:

1- آنچه در تاریخ ثابت است این است که احمد ـ برادر شیری سلطان محمد ـ بر اثر غفلت دایهٔ وی در حوض حمام غرق شده است.

2- آیا منطقی است که سلطانی بزرگي در حد و اندازه و قدرت محمد فاتح نسبت به برادر شیرخوار خود حسادت ورزد؟ شیرخواری که اوج خواسته‌هایش شیر مادر است و آیا ممکن است سلطان محمد به جای آنکه برادر خود را بر طاعت خداوند و رسول وی و بر اخلاص و وفاداری به امپراتوری عثمانی تربیت کند نیت پنهان کودکی شیرخوار را از قلب او فهمیده و آینده را پیش‌بینی کرده و او را از سر راه خود بردارد؟

3- سلطان محمد فاتح به دست گروهی از علمای برجستهٔ عصر خود از جمله شیخ محمد جبلی زاده و شیخ سراج الدین حبلی و شیخ اسماعیل کورانی ـ که سلطان محمد او را ابوحنیفهٔ زمان می‌خواند ـ بر اساس روش اسلامی تربیت شده بود.

4- و اما مهم‌تر از همه این داستان بدون هیچگونه سندی نقل شده است یا دقیق‌تر بگوییم توسط دشمنان او ساخته شده است.

5- داستان کشته شدن برادر شیری سلطان محمد به اندازه‌ای غیر منطقی است که به راحتی دروغین بودن آن نمایان است. مروجان این داستان ادعا می‌کنند که سلطان محمد یکی از مزدوران خود را به نام علی بیگ، به قسمت زنان فرستاده است تا برادر شیری او را بکشد. علی بیگ همین که دانست کودک در حمام زنان است و توسط دایه‌اش در حال شستشو است وارد حمام شد و کودک شیرخوار را گرفت و به زیر آب برد تا آنکه کودک خفه شد!

آیا عاقلانه است که سلطان محمد فاتح که به هوشیاری و زرنگی معروف است برادر شیرخوارش را اینگونه آشکار به قتل برساند؟ آیا سلطان محمد اینقدر ناتوان بود که نمی‌توانست یکی از زنان، مثلا همسر خود یا یکی از خادمه‌هایش را برای این کار بفرستد بدون اینکه کسی متوجه قضیه بشود؟ به جای آنکه یک مرد را به حمام زنان بفرستد که کاری است غیر عادی چون طبیعی است زنان در چنین جایی لباس مناسب به تن ندارند و چنین کاری در یک جامعهٔ اسلامی بسیار زشت و ساختارشکنانه است، و اگر واقعا چنین چیزی رخ می‌داد بی‌تردید سر و صدای بسیاری ایجاد می‌کرد و چه بسا عامل ترور را از آنجا فراری می‌داد! پس داستان واقعی خفه شدن احمد چیست؟

حقیقت این است که دایهٔ کودک که مسئول نظافت و امور دیگر وی بود کودک را برای شستن به حمام زنان برده بود اما به دلیل مشغول شدن به کاری دیگر از کودک غافل مانده و کودک در حوض آب می‌افتد و پیش از آنکه کسی متوجه قضیه شود در حوض آب خفه می‌شود.

بر اساس آنچه گفته شد بی‌گناهی و پاکی سلطان محمد فاتح از چنین تهمتی واضح و آشکار است. کل قضیه چیزی نیست جز تهمتی که دشمنان و حسودان برای بدنام کردن وی دست و پا کرده‌اند.

ابراهیم الحازمی ـ منبع الشبکة الإسلامیة

ترجمه: عبدالله .م ـ عصر اسلام

IslamAge.com